Google+

O NAS

STRONA GŁÓWNA

NASZE PSY

SZCZENIAKI

KONTAKT

buldog francuski

- pełny opis rasy

- wzorzec rasy

- pielęgnacja

- ciekawostki

- nasze buldogi

PIELĘGNACJA

Buldogi Francuskie są psami łatwymi w pielęgnacji, wymagającymi od właściciela jedynie kilku prostych zabiegów.


Ze względu na budowe psy te łatwo ulegają przegrzaniu. Dlatego w upalne dni
nie należy ich zbytnio forsować oraz zapewnić odpoczynek w chłodnym miejscu
i dostęp do świezej wody.

SIERŚĆ:

Dbanie o krótką sierść buldogów jest niezwykle proste. Wymaga od właściciela jedynie regularnego (raz w tygodniu) szczotkowania przy użyciu gumowej rękawicy lub szczotki. Usunie to stare i wypadające włosy oraz poprawi ukrwienie skóry. Dostarczy to także wiele przyjemności zwierzakowi łasemu na wszelkiego rodzaju targanie i tarmoszenie.

Do ważnych elementów pielęgnacji sierści i skóry należy kąpiel. Nie różni się ona od stosowanej przy pielęgnacji psów innych ras.

Cechą charakterystyczną buldogów jest krótka kufa oraz znajdujące się na niej fałdy. Wymagają one szczególnej i troskliwej pielęgnacji. W ich zagłębieniach gromadzi się wilgoć i brud przez co mogą rozwijać się stany zapalne i grzybiczne. Pielęgnacja tych miejsc polega na dokładnym przemywaniu fałd zaparzonym i wystudzonym rumiankiem lub specjalnym płynem, który można nabyć w lecznicach. Po przemyciu należy dokładnie osuszyć skórę i natłuścić np. wazeliną

OCZY:

Oczy nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. W razie pojawienia się wydzieliny, zaczerwienienia czy świądu w okolicy oczu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

USZY:

Zdrowe uszy nie wymagają częstego czyszczenia, wystarczy przetarcie wacikiem wewnętrznej części płata usznego, gdzie normalnie zbiera się wydzielina. Stan uszu powinien być stale monitorowany. Drapanie, unikanie dotykania, przechylanie głowy
na jedną stronę, pojawienie się nadmiernej ilości wydzieliny lub jej intensywnego zapachu - mogą być objawami schorzeń i wymagają konsultacji z weterynarzem.

ZĘBY:

Utrzymanie jamy ustnej psa jest bardzo ważne dla jego zdrowia i pozwala uniknąć przykrego zapachu z jego pyska oraz nagromadzenia kamienia nazębnego. Najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby psa są wszelkiego rodzaju gryzaki, kości i specjalnie uformowana sucha karma. W czasie ich konsumpcji zostaje starty kamień nazębny.

ŻYWIENIE

Istnieje zasadnicza reguła dotyczące żywienia psów - JAKIE ŻARCIE, TAKI PIES.
Dlatego karma dla psa powinna być najwyższej jakości co nie zawsze równa się najwyższej cenie.
Tej zasady należy trzymać się przy żywieniu psów wszystkich ras także buldogów francuskich. Mają one skłonność do otyłości. Dla ich dobra należy czasem ograniczyć ilości pokarmu lądującego w ich miskach.
Buldogi to łasuchy, które uwieliają bsmakołyki, przydadzą się one w trakcie szkolenia tych małych uparciuchów.